Inauguracja obchodów Jubileuszu Stulecia Utworzenia Biskupstwa Polowego w Parafii Wojskowej w Radomiu

5 lutego 1919 roku papież Benedykt XV mianował pierwszego w dziejach naszej ojczyzny biskupa polowego Wojska Polskiego, był nim abp Stanisław Gall, sufragan archidiecezji warszawskiej, który stworzył struktury diecezjalne duszpasterstwa wojskowego.

2 grudnia br., w pierwszą niedzielę Adwentu zainaugurowane zostały obchody Jubileuszu Stulecia Utworzenia Biskupstwa Polowego w Garnizonie Radom. Mszy świętej w intencji wszystkich byłych i obecnych kapelanów, żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej Adam Odzimek. W homilii, nawiązując do rozpoczynającego się Adwentu mówił o potrzebie czuwania i modlitwy, wiele miejsca poświęcił również obchodom 100 rocznicy utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce. W uroczystej mszy uczestniczył Dowódca Garnizonu Radom płk dypl. pil. Jan SKOWROŃ  oraz jego zastępca płk Tomasz PŁOWAŚ, służby mundurowe, poczty sztandarowe 42. BLSz oraz Policji, licznie przybyli parafianie, a całość uświetniła Orkiestra Wojskowa z Radomia.

Punktem kulminacyjnym mszy było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowego medalionu. Odsłonięcia dokonali Dowódca 42. BLSz płk dypl. pil. Jan SKOWROŃ oraz Komendant Wojewódzki Policji zs w Radomiu insp. Tomasz MICHUŁKA, poświęcenia dokonał Jego Ekscelencja ks. bp Adam ODZIMEK. Zapalony został także znicz pamięci ku czci zmarłych biskupów polowych i kapelanów Wojska Polskiego. Wręczonych zostało także 10 pamiątkowych medali z okazji 100 rocznicy utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce.

Tekst i foto: p. Anna KUNA