Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Przedstawiciele 42.Bazy Lotnictwa Szkolnego oddali hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej w przypadającą w tym roku 77 rocznicę zamordowania polskich oficerów w Katyniu przez funkcjonariuszy NKWD.

12 kwietnia przed godz.11 na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego odbyły się uroczyste obchody upamiętniające to wydarzenie. Przed Pomnikiem Katyńskim zgromadziło się liczne grono przedstawicieli władz miasta, służb mundurowych, przedstawicieli Stowarzyszeń: Rodzina Katyńska i Rodzina Policyjna 1939, placówek oświatowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta.
Po przywitaniu wszystkich przybyłych przez Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego – ks. mjr Kryspin Rak modlitwą za pomordowanych polskich oficerów rozpoczął uroczystości. Następnie kpt. Łukasz Leśniewski odczytał Apel Pamięci ku czci poległych a po salwie honorowej przy akompaniamencie werbla pod Pomnikiem Katyńskim przedstawiciele 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego na czele z zastępcą Dowódcy płk Tomaszem PŁOWASIEM oraz poszczególne delegacje złożyły hołd zamordowanym, składając wieńce i zapalając znicze.  W samo południe w Kościele Garnizonowym odbyła się uroczysta msza święta w intencji pomordowanych w 1940 r. jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków i zaginionych na Wschodzie.

Zgodnie z dekretem z 5 marca 1940 roku władze ZSRR wydały decyzję, w wyniku, której życie straciło ponad 21 tys. polskich obywateli, w tym około 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji dokonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej. Zabijano jeńców wojennych, a także osoby osadzone w więzieniach na terenie Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. Ofiary pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Bykowni pod Kijowem, na przedmieściach Charkowa, nieopodal Tweru i w innych, nieznanych miejscach. 13 kwietnia 1943 r Niemcy powiadomili światową opinię publiczną o odnalezieniu masowych grobów i Data ta W myśl decyzji Sejmu z 2007 r. jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

Tekst i foto: p. Magdalena ZIĘTEK