Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia br., na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu odbyły się obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej.

Obchody odbyły się w głównej alei cmentarza przed Pomnikiem Katyńskim. Udział w uroczystości wzięli: Dowódca Garnizonu Radom płk pil. mgr inż. Maciej SIEMIŃSKI, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, służby mundurowe oraz organizacje kombatanckie. Tradycją miejskich obchodów jest wspólna modlitwa w intencji ofiar sowieckiego ludobójstwa, którą poprowadził Proboszcz Parafii Wojskowej w Radomiu ks. ppłk Kryspin RAK. Cześć ofiarom zbrodni katyńskiej oddano również przez odczytanie Apelu Pamięci przez mjr. Rafała ŁYŻWĘ, następnie Kompania Honorowa 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oddała salwę honorową.

Punktem kulminacyjnym obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Katyńskim. Jest to pomnik poświęcony żołnierzom zamordowanym przez NKWD.

W samo południe, w Kościele Garnizonowym odprawiona została również msza święta w intencji pomordowanych w Katyniu, której przewodniczył ks. ppłk Kryspin RAK.

Data obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej  jest nieprzypadkowa. Tego dnia w 1943 roku Radio Berlin podało informację o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 10 tys. polskich oficerów. Przez pół wieku prawda o zbrodni katyńskiej była zakłamywana. Dopiero w maju 1990 roku przekazano dokumenty pochodzące z radzieckich archiwów dotyczące zbrodni katyńskiej, jednocześnie po raz pierwszy oficjalnie przyznano, że zbrodni dokonało NKWD.

Tekst i fot.: p. Anna KUNA