Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia br., na cmentarzu rzymskokatolickim, w głównej alei nekropolii, przy ul. Limanowskiego w Radomiu, przedstawiciele władz miasta, delegacja 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i Rodzina Policyjna 1939, przedstawiciele służb mundurowych, placówek oświatowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Radomia uczcili pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Modlitwę za pomordowanych żołnierzy zmówił ks. mjr Kryspin RAK, następnie odczytano Apel Pamięci po czym przy akompaniamencie werbla poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W samo południe, w Kościele Garnizonowym odbyła się msza święta w intencji pomordowanych w 1940 r. jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków i zaginionych na Wschodzie, której przewodniczył Biskup Radomski Henryk TOMASIK.

W wyniku decyzji ZSRR z 5 marca 1940 roku, życie straciło ok 22 tyś, Polaków, w tym ok. 10 tyś oficerów Wojska Polskiego. Była to największa w historii Narodu egzekucja na polskiej inteligencji, której ofiary grzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Charkowie, nieopodal Tweru i w innych, nieznanych miejscach. Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uznała te wydarzenia za ludobójstwo.

Tekst i foto: p. Anna KUNA