Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

21 grudnia zgodnie z Decyzją Nr 296/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lipca 2015 roku obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Ta data została wybrana nieprzypadkowo, gdyż w tym dniu przypada rocznica śmierci pięciu polskich żołnierzy służących na misji w Afganistanie. Tego dnia w afgańskiej prowincji Ghazni pojazd polskiego patrolu wjechał na minę. Zginęło wówczas pięciu żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Z tej okazji w Klubie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego odbyło się spotkanie żołnierzy i pracowników 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego z kpr. Wojciechem Misiakiem, uczestnikiem misji pokojowej w Kambodży podczas którego opowiadał o trudach swojej służby i równie trudnym powrocie do codzienności po zakończonych misjach. Jednym z elementów spotkania była również prezentacja krótkiego filmu „Afganistan” nawiązująca w swej treści do kultywowania i poszanowania pamięci o wszystkich tych, którzy stracili życie, wykonując zadania służbowe z dala od swojej ojczystej ziemi.

W Kościele Garnizonowym została odprawiona Msza św. w intencji poległych i zmarłych w misjach i operacjach poza granicami państwa oraz ich rodzin. We Mszy uczestniczyli: Dowódca 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego płk dypl. Pil. Jan Skowroń, żołnierze i pracownicy 42.BLSz, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ oraz mieszkańcy Radomia. Po nabożeństwie delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze pod Tablicą poświęconą wszystkim weteranom działań poza granicami państwa.