Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa w 42. BLSz

20 grudnia br., w Kościele Garnizonowym odprawiona została msza święta w intencji poległych i zmarłych w misjach i operacjach poza granicami państwa oraz ich rodzin, którą odprawił ks. kan. Mirosław DRAGIEL – Kapelan Mazowieckiej Komendy Policji w Radomiu. We mszy uczestniczyli: Szef Sztabu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego ppłk Ireneusz BĘBENEK, żołnierze, służby mundurowe, członkowie stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ oraz mieszkańcy Radomia. 
Po nabożeństwie delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze pod Tablicą poświęconą wszystkim weteranom działań poza granicami państwa.

21 grudnia zgodnie z Decyzją Nr 296/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lipca 2015 roku obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Powyższa data została wybrana nieprzypadkowo, gdyż w tym dniu przypada rocznica śmierci pięciu polskich żołnierzy służących na misji w Afganistanie. Tego dnia w afgańskiej prowincji Ghazni pojazd polskiego patrolu wjechał na minę. Zginęło wówczas pięciu żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Tekst i fot. P. Anna KUNA