W dniu 17. września br o godz. 19.00 na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu odbyło się po raz pierwszy nabożeństwo o charakterze nie tylko religijnym, ale i patriotyczno- edukacyjnym. Wydarzenie przygotowało Duszpasterstwo Garnizonu Radom w osobach ks. mjra Łukasza Józefa Hubacza- proboszcza Parafii Wojskowej oraz ks. ppor. Piotra Woszczyka – kapelana 62. Batalionu Lekkiej Piechoty, który to poprowadził rozważania. Impulsem do zorganizowania tego przedsięwzięcia były obchody 82. rocznicy ataku Sowietów na Polskę. W ramach rozważań na drodze krzyżowej – przedstawiono bolesne karty z historii Polski oraz zwrócono uwagę przy każdej stacji na wyjątkowe groby, które kryją niebanalnych bohaterów. Nabożeństwo przy pochodniach zgromadziło blisko 200 uczestników, w tym wojsko, różnorakie służby mundurowe (m.in. Straż Ochrony Kolei, Inspekcję Transportu Drogowego, Ochotniczą Straż Pożarną, Straż Miejską, Leśników, Służbę Więzienną), kombatantów, harcerzy, uczniów oraz stowarzyszenia i organizacje. W ramach przejść pomiędzy stacjami poszczególne delegacje podejmowały niesienie krzyża.
W komentarzu do nabożeństwa, żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej m.in. następującymi słowami wprowadził w kontekst przeżywanej celebracji: „Jesteśmy tutaj, aby dzisiaj oddać hołd w sposób szczególny tym wszystkim bohaterom, którzy stanęli do walki z sowieckim najeźdźcą. Wiemy jednakże, że ich ofiara nie była jedyną. Nasz kraj posiada piękną historię, ale niejednokrotnie burzliwą i dramatyczną. Dzisiaj przywołujemy pamięć wszystkich bohaterów narodowych, tych, którzy przelali swoją krew. Zanurzamy ich w bezmiarze Bożego Miłosierdzia i polecamy ich w naszej szczególnej modlitwie, jaką jest nabożeństwo drogi krzyżowej – wyjątkowej, gdyż DRODZE KRZYŻOWEJ MĘCZEŃSTWA NARODU POLSKIEGO”. Natomiast ks. ppor. Piotr Woszczyk we wstępie do rozważań przemówił w następujący sposób: „Będziemy kroczyli za Nim śladami krwi i poznawali tych, którzy (nawet momentami nie mając o tym pojęcia) dopełnili swoim cierpieniem braki udręk Chrystusa. Przejdziemy przez te stacje porwani wichrem wydarzeń przez burzliwe dzieje Polski. Oby każda z tych stacji przyniosła moment refleksji, zadumy i wdzięczności za tych, którzy złożyli w ofierze całych siebie na ołtarzu Ojczyzny, byśmy my mogli dzisiaj żyć. Wolni”.
W tej niecodziennej drodze krzyżowej uczestniczył zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w MON Pan Paweł Dycht, a także dowódcy jednostek radomskiego garnizonu.
Tekst i zdjęcia: Anna Kuna