CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

To prawdziwy zaszczyt, iż Nasza Mała Ojczyzna była świadkiem wydarzeń, które w trudnych momentach historii dawały nadzieję na zwycięstwo. Niedzielna uroczystość, odsłonięcia pomnika upamiętniającego zrzut broni, amunicji i sprzętu wojskowego dla Podobwodu AK krypt. „SABINA SŁAWA” Skaryszew na zrzutowisko „KONWALIA” w lesie Makowieckim była wyrazem wdzięczności za wkład minionych pokoleń w kształt naszej Ojczyzny. Wdzięczności przede wszystkim dla bohaterskich lotników, którzy lecieli z dalekiego Brindisi z pomocą dla polskiego podziemia oraz dowódców i żołnierzy AK Podobwodu Skaryszew i mieszkańców Makowca, Makowa i Skaryszewa, którzy ten zrzut przejmowali.

Tym większa radość, iż uczczenie pamięci o tym wydarzeniu przypada w 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w 100-tną rocznicę powstania Lotnictwa Polskiego, a uroczystość została objęta Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Odsłonięcie pomnika było także okazją do ponownej analizy wspomnianych wydarzeń oraz odświeżenia sylwetek lotników i żołnierzy AK, którzy w czasie II wojny światowej brali udział w różnego rodzaju akcjach partyzanckich.

W zaciszu Makowieckiego lasu, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dębilna i pocztów sztandarowych, przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Radom, z udziałem przedstawicieli Sił Powietrznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Radom, władz samorządowych i mieszkańców, uroczystość rozpoczęła Msza Święta, koncelebrowana przez księdza proboszcza parafii w Makowcu Andrzeja Wąsika i ks. proboszcza parafii Wojskowej w Radomiu, ks. mjr Kryspina Raka.

Po Mszy Świętej nastąpiła główna część uroczystości –  poświęcenie i odsłonięcie pomnika według ceremoniału wojskowego. Symboliczną wstęgę przecięli członkowie komitetu honorowego: ppłk mgr Leon Etwert – Prezes Zarządu ŚZŻAK Okręg Radom, ppłk  dr inż. Rafał Kasprzyk – Adiunkt Wojskowej Akademii technicznej w Warszawie, mjr mgr inż. Marcin Paź – przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, mgr inż. Jerzy Jacek Karaśkiewicz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Radom, Jan Jeżmański – przedstawiciel rodzin żołnierzy AK przejmujących zrzut, a zarazem Przewodniczący Rady Miejskiej w Skaryszewie, Jacek Chojnacki – syn dowódcy Podobwodu Skaryszew, Franciszka Chojnackiego, Ireneusz Kumięga – Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew oraz Kazimierz Kozieł – Prezes skaryszewskiego koła ŚZŻAK, a zarazem inicjator budowy pomnika.

Następnie, kpt. Rafał Łyżwa odczytał apel pamięci:

„….”WZYWAM WAS!

Ukazana na tym pomniku Załogo Halifaxa LL118 „C” z 301 Dywizjonu PAF, która w dniu z 27 na 29 grudnia 1944r. dokonała zrzutu materiałowego na placówkę „KONWALIA” w tym lesie, a zatem wzywam dowódcę załogi kpt Winklera Wiktora, nawigatora, bombardiera załogi ppor. Krazue Stanisława, st. sierżanta pilota Nowocina Jana, mechanika pokładowego st. sierżanta Kochana Edwarda, radiooperatora sierżanta Łodzińskiego Stanisława, despachtera sierżanta Hybałę Wacława i strzelca pokładowego sierżanta Bieleckiego Stanisława.

STAŃCIE DO APELU!                              

CHWAŁA BOHATEROM!

 „….WZYWAM WAS!

Komendanci Podobwodu Radomsko-Kozienickiego oraz Podobwodu Skaryszew „SABINA – SŁAWA”

DO WAS WOŁAM!

Kapitanie Józefie Cis i Kapitanie Franciszku Chojnacki, podpułkowniku Zygmuncie Żywocki, majorze Stefanie Bembiński.

STAŃCIE DO APELU!

CHWAŁA BOHATEROM!”

Dla Bohaterów tamtych wydarzeń oddano salwę honorową.

Pod nowo odsłoniętym pomnikiem kwiaty i wiązanki złożyli:  płk dyplomowany Waldemar Cyran- Zastępca Dowódcy 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego reprezentujący Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych; mjr Sławomir Warzocha – reprezentujący Inspektora Sił Powietrznych; ppłk Marek Mierzwiński- reprezentujący Dowódcę 4 Skrzydła w Dęblinie; Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Mazowieckiej Policji Inspektor Kamil Borkowski, Komendant Komendy Miejskiej Policji w Radomiu- Inspektor Sławomir Rek, Komendant Komisariatu Policji w Skaryszewie asp. Ernest Wojciechowski, w imieniu Rady Miejskiej w Skaryszewie wiązankę złożyli: Przewodniczący Rady Miejskiej w Skaryszewie Jan Jeżmański oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skaryszewie Daniel Rogala, w imieniu mieszkańców Miasta i Gminy Skaryszew wiązankę złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Ireneusz Kumięga wraz z Sekretarzem Miasta i Gminy Skaryszew Iwoną Kilianek i Dyrektorem Zespołu Obsługi Oświaty Aliną Kacperczyk. W imieniu Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej kwiaty pod pomnikiem złożyli: Prezes OSP Makowiec Jan Kowalczyk oraz Radni Rady Miejskiej w Skaryszewie: Waldemar Łukasiewicz i Tomasz Madej. Reprezentacja przedstawicieli ŚZŻAK ppłk mgr Leon Etwert – Prezes Zarządu ŚZŻAK Okręg Radom, por. Kazimierz Kozieł – Prezes skaryszewskiego Koła ŚZŻAK oraz kombatanci. W imieniu Rady Powiatu Radomskiego wiązankę złożyli: Henryk Słomka – Członek Zarządu Powiatu Radomskiego oraz Łukasz Figura Radny Rady Powiatu Radomskiego.

Uroczystość była także okazją do uhonorowania osób, które włączają się w przywracanie pamięci o osobach i wydarzeniach jakie miały miejsce na terenie naszej Małej Ojczyzny. Specjalnie na tę okazję został wybity medal okolicznościowy, który jest drugim w Polsce medalem upamiętniającym Lotników PAF.

Na zakończenie uroczystości, z patriotycznym przesłaniem wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowcu pod kierunkiem Pani Agnieszki Szarpak. Natomiast nad całością uroczystości czuwał Pan Mirosław Sienkiewicz, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie.

„Niech ta niedzielna uroczystość będzie fundamentem budowy odpowiedzialności za Ojczyznę za nasz  wspólny dom, który tworzymy, a który ma na imię Polska”

Autor: Joanna Sowa

Źródło Skaryszew