Centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej

Uroczyste przekazanie i poświęcenie sztandaru 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej poprzedziła Msza św. w kościele garnizonowym w Radomiu. Eucharystii przewodniczył Wikariusz Generalny Biskupa Polowego ks. płk Bogdan Radziszewski. Homilię wygłosił dziekan WOT, ks. ppłk Marcin Kwiatkowski.

W Radomiu na Placu Corazziego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchodów 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenia sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. W uroczystości wzięli udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódcy Brygad OT, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy oraz żołnierze.

27 września to data szczególna w historii Polski, jest ona symbolicznym początkiem organizowania ruchu oporu przeciwko okupantowi. W tym roku obchodzimy już 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, jedynej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.

– 81 lat temu w nocy z 26 na 27 września w niedalekiej Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski dając początek jedynemu w historii świata powszechnemu ruchowi oporu, który przybrał formę, którą od 1944 roku trafnie określa się jako Polskie Państwo Podziemne. Siłę tego państwa stanowili sami Polacy, których niemal 400 tysięcy czynnie zaangażowało się w działania przeciwokupacyjne. To dzięki Nim mamy prawo dzisiaj z dumą i podniesionym czołem opowiadać o naszej historii. – przypomniał Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła podczas swojego przemówienia.

Ustanowienie święta WOT w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. – Dzisiaj gdy po raz trzeci obchodzimy swoje święto pragnę zapewnić, że ten imperatyw moralny  jest fundamentem kultury organizacyjnej w Wojskach Obrony Terytorialnej. Formacji, której trzonem podobnie jak w Armii Krajowej są żołnierze obywatele. Formacji, której powstanie w dużej mierze zainspirowali sami żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego – dodał gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Szczególnym wydarzeniem podczas obchodów tegorocznego święta Terytorialsów było wręczenie sztandaru wojskowego 6 Mazowieckiej Brygadzie OT im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Na to najważniejsze w historii brygady wydarzenie, mazowieccy Terytorialsi czekali 1184 dni. – Sztandar, który został nam przekazany w tak wyjątkowym dniu – utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, będzie dla żołnierzy południowego Mazowsza natchnieniem do wypełniania służby żołnierskiej w sposób godny następców tych, którzy sześćdziesiąt lat temu walczyli i zwyciężali dla Rzeczypospolitej – podkreślił płk Przemysław Owczarek Dowódca 6. Mazowieckiej Brygady OT, który odebrał sztandar z rąk Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Podczas uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył Dowódcy WOT gen. dyw. Wiesławowi Kukule pierwszą odznakę pamiątkową Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Odznaka pamiątkowa Dowództwa WOT jest znakiem przynależności, solidarności żołnierskiej oraz współpracy w służbie wojskowej pełnionej w DWOT. Stanowi istotną formę wyróżnienia żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej za nienaganną służbę i pracę oraz uhonorowania osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla DWOT.

Minister Obrony Narodowej wyróżnił również żołnierzy szczególnie zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe w walce z pandemią COVID-19 w trakcie operacji Odporna Wiosna i Trwała Odporność. Pamiątkowe ryngrafy otrzymało 14 żołnierzy. – Dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej – najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Ich podstawowym zadaniem jest niesienie pomocy poszkodowanym. Dzisiejszym żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej należy się szacunek, bo są zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Przez ostatni miesiące ich zadaniem była walka z epidemią koronawirusa. Oprócz walki z epidemią żołnierze WOT współpracują z wojskami operacyjnymi. Współpraca ta ma także wymiar sojuszniczy. Dzięki temu Wojsko Polskie podnosi swoje zdolności. Dziękuję Terytorialsi za waszą codzienną służbę. Dziękuję Dowódcy WOT gen. dyw. Wiesławowi Kukule za budowanie piątego rodzaju sił zbrojnych – podsumował Minister Mariusz Błaszczak.

Sztandar wojskowy dla 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego jest ósmą brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej, która otrzymała sztandar wojskowy. Uroczystość wręczenie odbyła się 27 września 2020 r. na Placu Corazziego w Radomiu w ramach obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Decyzję o nadaniu sztandaru brygadzie podjął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda na wniosek ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka. Sztandar wojskowy z rąk Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odebrał dowódca mazowieckich terytorialsów pułkownik Przemysław Owczarek: – Niech wszyscy, którzy będą służyć pod sztandarem, kierują się słowami naszego patrona rotmistrza Witolda Pileckiego, który napisał: Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartością, którym trzeba służyć całym swoim życiem – powiedział podczas uroczystości dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Sztandar, w dowód szacunku dla wojska ufundowało społeczeństwo mazowieckie. Ojcem chrzestnym sztandaru jest sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Wojciech Skurkiewicz, a matką chrzestną jest córka patrona brygady, Pani Zofia Optułowicz z domu Pilecka.

Wręczenie sztandaru wojskowego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki wojskowej, dzień ten na stałe wpisuje się w jej historię. Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Wojska Obrony Terytorialnej „rosną” na wartościach, o które walczyli żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, co wielokrotnie podkreślał podczas niedzielnej uroczystości generał Wiesław Kukuła. Obchody były też okazją do podsumowań: – Święto WOT to również dobra okazja, by dokonać oceny tego, gdzie dotarliśmy w 3,5 roku od powstania Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzisiaj w naszych szeregach pełni służbę 26 tysiący żołnierzy, ponad trzy i pół tysiąca Polaków oczekuje na powołanie do służy i rozpoczęcie szkolenia. Już we wszystkich województwach realizujemy swoje szkolenia starając się funkcjonować jak najbliżej tych, którym służymy – powiedział gen. Wiesław Kukuła.

Opis sztandaru 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego

Autorem założeń projektowych sztandaru jest Pan Przemysław Dąbek – historyk, działacz społeczny, popularyzator tradycji i historii Wojska Polskiego.

Płatem sztandaru jest biała tkanina w kształcie kwadratu z wyszytym centralnie krzyżem kawalerskim z czerwonej tkaniny. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej.

Na stronie głównej płata sztandaru, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Wewnątrz wieńca na czerwonym polu umieszczony jest wizerunek orła białego z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychtem, natomiast korona, dziób i szpony orła haftowane są złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata umieszczone są otwarte wieńce wawrzynu, a w ich pola wpisana jest cyfra „6”, stanowiąca numery brygady. Na stronie odwrotnej płata sztandaru, w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części. Wewnątrz wieńca na czerwonym polu umieszczono w trzech wierszach napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA”. Pomiędzy ramionami krzyża widnieje w górnym prawym rogu: herb Województwa Mazowieckiego, w górnym lewym rogu litery: WP – symbolizujące inicjały patrona brygady Witolda PILECKIEGO, w dolnym prawym roku wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej – jako symbol religijny związany z patronem brygady (w Ostrej Bramie znajdowała się placówka, którą w 1918 roku dowodził Witold Pilecki) w dolnym lewym rogu wizerunek Odznaki Pamiątkowej 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Bok sztandaru wyszyty jest w białą skórę, przymocowaną do drzewca 7 gwoździami z białego metalu po każdej stronie płatu. Pozostałe boki sztandaru obszyte są złotymi frędzlami o długości 5 cm.

Sztandar zwieńczony jest głowicą. Głowica składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony są koloru złotego. Na przedniej ścianie podstawy orła umieszczono inicjały nazwy jednostki – „6MBOT”. Wewnątrz podstawy orła umieszczony jest zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.

Biuro Prasowe Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej

Zapraszamy również na relację na stronie Radia Plus Radom

Foto: Bartek Syta/DWOT