Informacja odnośnie pracy kancelarii Parafii Wojskowej w Radomiu

W związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii Kancelaria Parafii Wojskowej w Radomiu została tymczasowo zamknięta. Sprawy pilne i losowe prosimy zgłaszać telefonicznie pod nr tel.: 884-829-750, (48) 307-04-24

Przekaż 1% podatku!

Zwracamy się z prośbą o przekazanie 1% podatku i wsparcie w ten sposób zadań realizowanych przez Caritas Wojskową. 
Bliższe informacje można uzyskać na stronie Caritas: http://caritas.ordynariat.pl/

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

  25 lipca 2021

 1. Dziś wspominamy św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Po Mszy Świętej
  o godz.10.30 i 12.00 błogosławieństwo pojazdów przed kościołem.
 2. Dzisiejsza niedziela obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności
  z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie.  Ofiary zbierane do puszki po Mszy św. zostaną przekazane dla poszkodowanych  za pośrednictwem Caritas Polska.
 3. W środę zapraszamy o godz. 12.00 na Mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 4. Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego serdecznie zaprasza na uroczystość Jubileuszu
  10-lecia Bazy, która odbędzie się w dniu 31 lipca na terenie lotniska 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego. W przeddzień uroczystości, 30 lipca 2021 roku, w naszym kościele o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji żołnierzy i pracowników 42. BLSz.
 5. W przyszłą niedzielę 1 sierpnia będziemy obchodzili 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.
 6. W przyszłą niedzielę o godz. 17.00 zapraszamy na Koncert Maryjny ku czci powstańców warszawskich i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego powstańczego kapelana i prymasa Polski. Wystąpią: Alicja WĘGORZEWSKA – śpiew, Maciej MIECZNIKOWSKI – śpiew, Bogdan KIEREJSZA – skrzypce, Robert GRUDZIEŃ – organy.
 7. W tym tygodniu patronują nam:
  – jutro 26 lipca – Święci Joachim i Anna
  – w czwartek 29 lipca – św. Marta,
  – w sobotę 31 lipca – św. Ignacy Loyola

Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia!

ZAPOWIEDŹ WYDARZEŃ Z RACJI OBCHODÓW JUBILEUSZOWYCH 42. BAZY LOTNICTWA SZKOLNEGO

W imieniu Dowódcy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego Pana płk. pil. Macieja Siemińskiego pragniemy zaprosić 31. lipca na “Dzień Otwartych Koszar”.
W programie obchodów odbędą się m.in. pokazy lotnicze. Uroczystości zostaną poprzedzone Mszą św., sprawowaną w kościele garnizonowym 30 lipca o godz. 10.00 – w intencji żołnierzy
i pracowników RON 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Święto Policji Garnizonu Mazowieckiego w Radomiu

16 lipca br. w Radomiu odbyły się mazowieckie obchody Święta Policji. Wydarzenie upamiętnia
102. rocznicę powstania Policji Państwowej. Święto Policji Garnizonu Mazowieckiego rozpoczęło
się złożeniem wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Radomiu. Kwiaty na płycie przed kościołem garnizonowym pw. św. Stanisława B. M. złożyli Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Komendant Wojewódzki Policji
zs. w Radomiu insp. Waldemar Wołowiec.

Następnie odbyła się msza święta w naszym kościele w intencji  policjantek ,policjantów
i pracowników Policji. Mszę celebrował ks. bp Piotr Turzyński – biskup pomocniczy radomski wraz
z kapelanem mazowieckiej Policji – ks. Jarosławem Rożkiem, ks. mjr. Łukaszem Józefem Hubaczem – proboszczem naszej parafii wojskowej oraz ks. Gabrielem Marciniakiem, ks. Piotrem Woszczykiem, ks. Stanisławem Drągiem i ks. Andrzejem Góździem.  

Uroczyste obchody Święta Policji garnizonu mazowieckiego uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz śpiewaczka operowa Katarzyna Bochyńska-Wojdył.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

  18 lipca 2021

 1. W środę zapraszamy o godz. 12.00 na Mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 2. W tym tygodniu patronują nam: w czwartek 22 lipca
  – św. Maria Magdalena, nazywana Apostołką Apostołów,
  – w piątek 23 lipca – św. Brygida zakonnica, patronka Europy,
  – w sobotę 24 lipca – św. Kinga, dziewica
 3. Decyzją Papieża Franciszka – przyszła niedziela po raz pierwszy będzie obchodzona jako Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Decyzja o ogłoszeniu tych obchodów zapadła
  w czasie naznaczonym pandemią i cierpieniem najstarszych pokoleń na całym świecie
  w minionych miesiącach. Wprowadzenie takiej narracji przeżycia w całym Kościele tego dnia to celowy wybór, który wynika ze świadomości, że osoby starsze – wszystkie osoby starsze, także te, które nie są babciami i dziadkami – potrzebują środowiska rodzinnego,w którym mogą żyć,
  a także, że konieczne jest, aby rodziny uświadomiły sobie rolę, jaką odgrywają ich starsi członkowie. Na podstawie dokumentów, które wprowadzają w ten dzień – zachęca się do modlitwy wspólnotowej w int., dziadków i osób starszych, jak również do odwiedzin ludzi starszych, a  nade wszystko okazania uczynku miłosierdzia. Tego dnia podczas Mszy św. będziemy modlić się za dziadków i osoby starsze. Zostanie również odczytane orędzie Papieża. Tego dnia istnieje możliwość otrzymania odpustu zupełnego. Osoby starsze mogą uzyskać odpust uczestnicząc w jednej z Mszy św. odprawianych z okazji tego Światowego Dnia. Z uwagi na nadal utrzymujący się stan zagrożenia zdrowia i fakt, że niektórzy seniorzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć we Mszy św. z powodów zdrowotnych, odpust obejmie również tych, którzy będą uczestniczyli we Mszy za pośrednictwem telewizji, radia lub Internetu. Udziela się także odpustu tym wszystkim, którzy w tym Światowym Dniu wykonają “uczynek miłosierdzia”, odwiedzając samotną osobę starszą. W miejscach, gdzie władze publiczne wyraźnie zabraniają osobistych odwiedzin, aby uniknąć zarażenia, możliwe jest także uzyskanie odpustu poprzez spotkanie wirtualne.
 4. Odpowiadając na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – przyszła niedziela  25 lipca br. będzie obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie. Tego dnia – zebrane ofiary do puszek po Mszy św. zostaną przekazane dla poszkodowanych  za pośrednictwem Caritas Polska.
 5. Również 25 lipca 2021 obchodzić będziemy w Kościele w Polsce zakończenie XXII tygodnia św. Krzysztofa. Obchody te organizowane są przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, zajmujące się pomocą misjonarzom w zdobywaniu środków transportu. Odbywają się one pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i związane są ze wspomnieniem świętego Męczennika ze starożytności chrześcijańskiej, św. Krzysztofa, który jest czczony jako Patron Kierowców i Podróżujących. Stowarzyszenie misyjne MIVA Polska i w tym roku zwraca się
  z serdeczną prośbą do wszystkich osób duchownych i wiernych świeckich o udział w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr na rzecz misyjnych środków transportu. Wśród tegorocznych potrzeb, oprócz pojazdów do dyspozycji misjonarzy, znalazły się wózki dla niepełnosprawnych na misjach, które MIVA nazywa „Promieniami Miłosierdzia”. Potrzeby te obejmują zakup blisko 700 wózków, do miejsc i krajów, gdzie pracują polscy misjonarze. Pomoc ta jest szczególnym znakiem solidarności z najsłabszymi w tym trudnym czasie pandemii. Ofiary składane w naszej parafii w najbliższą niedzielę podczas błogosławieństwa kierowców przy  pojazdach, po Mszy św. o godz., 10.30 i 12.00, będą przeznaczone na wspomniany cel.
 6. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
  W ZWIĄZKU ZE WZROSTEM ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W EUROPIE.

  W  związku  z  dynamiczną  sytuacją  epidemiczną  w  Europie  oraz wzrostem zakażeń koronawirusem w wielu krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii,  Hiszpanii,  Holandii  czy  Francji,  służby  medyczne  informują,  że również w Polsce, po krótkotrwałej stabilizacji, zaczniemy notować wzrosty zakażeń, spowodowane szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który w naszej ojczyźnie odpowiada już za ok. 30 proc zakażeń. Mając na uwadze życie i zdrowie naszych rodaków oraz by ponownie nie doprowadzić do rygorystycznych obostrzeń sanitarnych, zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii. Równocześnie  proszę  niezaszczepionych,  by  pamiętali  o  tym,  że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego”. Jak informują służby medyczne,
  w Polsce, po pełnym zaszczepieniu, zakaziło się jedynie 0,6 proc. osób,co świadczy o bardzo wysokiej skuteczności tej formy walki z koronawirusem. Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów.
 7. Nuncjatura Apostolska w Polsce, w dniu 16 lipca br., poinformowała, że „Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem metropolitą białostockim dotychczasowego biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka”. Równocześnie Nuncjusz Apostolski poinformował, że Ojciec Święty zlecił Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Guzdkowi, Arcybiskupowi Białostockiemu Nominatowi, „posługę biskupią w charakterze administratora apostolskiego ordynariatu polowego do czasu kanonicznego objęcia urzędu biskupa diecezjalnego przez nowego ordynariusza wojskowego”

     Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia!

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XV NIEDZIELA ZWYKŁA

  11 lipca 2021

 1. Dziś przeżywamy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Módlmy się za tych, którzy ponieśli śmierć, oraz o to, żeby już nigdy nie doszło do podobnej zbrodni.
 2. W środę zapraszamy o godz. 12.00 na Mszę św. i nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 3. W piątek 16.07 o godz. 12.00 zapraszamy na uroczystą Mszę św. w intencji Policjantek
  i Policjantów Garnizonu Mazowieckiego i ich rodzin z okazji święta Policji.
 4. W tym tygodniu patronują nam
  – jutro 12 lipca – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu, biskup, męczennik;
  – we wtorek 13 lipca      –     święci pustelnicy Andrzej Świerad i Benedykt
  – w czwartek 15 lipca    –      św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła
  – w piątek 16 lipca   –       Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel nazywana  Matką Boża Szkaplerzną.

Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia!

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW SZKÓŁ ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO

11 czerwca 2021 r. ślubowanie na sztandar szkoły złożyli uczniowie klas pierwszych SZKÓŁ ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO. Jak co roku, uroczystość przebiegała w wyjątkowej oprawie. Początkiem była tradycyjnie Msza Św. w naszym kościele, w intencji społeczności szkolnej. Główna uroczystość miała miejsce na Pl. Jagiellońskim, w sąsiedztwie Teatru Powszechnego,
gdzie zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, reprezentanci władz powiatu radomskiego, gminy miasta Radom, służby mundurowe, kombatanci, kierownictwo organu prowadzącego – ZDZ w Kielcach.

Koncert Chóru Miasta Radomia SANCTI CASIMIRI CANTORES RADOMIENSES

W środę 9 czerwca, w naszej świątyni garnizonowej, miał miejsce koncert chóru pod dyrekcją
ks. Wojciecha Szarego. Składamy serdeczne podziękowania Dyrektorowi chóru oraz artystom.

Obchody Dnia Strażaka

21 maja 2021 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu odbyły się uroczystości związane z obchodami Powiatowego Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w naszej świątyni, której przewodniczył ksiądz biskup Marek Solarczyk. Udział
w Mszy św. wzięli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu i województwa.

UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚW.

16 i 22 maja 2021 roku odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Po raz pierwszy do swoich serc Pana Jezusa przyjęło grono dzieci.

76. rocznica zakończenia II wojny światowej i odsłonięcie tablicy pamiątkowej

8 maja w naszej świątyni odbyły się uroczystości z okazji 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Tego dnia obchodzone jest również święto patronalne parafii wojskowej
św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

     Obchody rozpoczęły się w samo południe mszą św. w intencji poległych i pomordowanych
w czasie II wojny światowej oraz w intencji parafian: żołnierzy, pracowników resortu obrony narodowej, rodzin wojskowych i wszystkich dla których kościół garnizonowy jest miejscem modlitwy.

    Liturgii przewodniczył JE ks. bp Marek Solarczyk, który również wygłosił homilię. Ordynariusz radomski oraz proboszcz ks. mjr Łukasz Józef Hubacz zwracali podczas wystąpień uwagę
na potrzebę wrażliwości spoglądania na ludzkie cierpienie oraz męczeństwo, które było przez wieki udziałem naszego narodu. 

    Tego dnia  odsłonięta została tablica pamiątkowa – płyta wykonana na zamówienie IPN, poświęcona dwóm kapłanom związanych z Ziemią Radomską, którzy zostali zamordowani
z rąk sowieckich w czasie II wojny światowej: ks. ppłk Edwardowi Chomie i ks. mjr Józefowi Mikuszewskiemu. Pierwszy został zamordowany w Katyniu, drugi w Twerze.

            Po Eucharystii na płycie przed kościołem poświęconej Nieznanemu  Żołnierzowi poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Ceremonii towarzyszyła asysta wojskowa.

    

Tekst i zdjęcia: Anna Kuna

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

230 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czyli Konstytucję 3 Maja. Była ona pierwszą w Europie,
a drugą na świecie zaraz po amerykańskiej.

     W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, podobnie jak rok temu, obchody
w Garnizonie Radom miały dużo skromniejszy charakter. W samo południe w naszym kościele została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Homilię wygłosił kapelan Garnizonu Radom ks. mjr Łukasz Józef Hubacz.

     W uroczystościach udział wzięli: Sekretarz Stanu w MON Pan Wojciech Skurkiewicz,  zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Pan Paweł Dycht, Dowódca Garnizonu Radom płk pil. Maciej Siemiński, parlamentarzyści ziemi radomskiej, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych,  stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych.

     Po zakończeniu mszy poszczególne delegacje złożyły kwiaty na  płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

   

Tekst i zdjęcia: Anna Kuna

Uroczystości w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza mjr. Bolesława Strzeleckiego

Ksiądz Bolesław Strzelecki wsławił się postawą patriotyczną oraz dziełami miłosierdzia podczas swojej posługi w Radomiu oraz w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu. Zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 roku, ogłoszony błogosławionym dnia 13 czerwca 1999 roku
w Warszawie przez Papieża Jana Pawła II w grupie 108 heroicznych męczenników nazizmu.
Ks. Bolesław Strzelecki, niezwykle ofiarny duszpasterz, wychowawca młodzieży, opiekun głodnych
i ubogich, nazywany „świętym Franciszkiem z Radomia”, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu na Glinicach, kapelan więźniów i harcerzy, był nauczycielem – prefektem Szkoły Handlowej poprzedniczki Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Mszy św. przewodniczył ks. mjr Łukasz Józef Hubacz – proboszcz parafii wojskowej w Radomiu.

Zmiana na stanowisku proboszcza Parafii Wojskowej w Radomiu

Decyzją JE ks. Bp Józefa Guzdka – Biskupa Polowego Wojska Polskiego, ks. mjr Łukasz Józef Hubacz został powołany na urząd proboszcza Parafii Wojskowej pw. św. Stanisława Biskupa
w Radomiu, kapelana Garnizonu Radom i Grójec oraz kapelana Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Radom.

     25 kwietnia w naszym kościele w Radomiu, podczas mszy świętej nastąpiło uroczyste wprowadzenie na urząd proboszcza. Instalacji kanonicznej dokonał Dziekan Sił Powietrznych
ks. prał. płk Janusz Radzik, wręczając nowemu proboszczowi symboliczne klucze do parafii
i powierzając pieczę nad całą wspólnotą.

     Nowego kapelana przywitali –  Sekretarz Stanu w MON Pan Wojciech Skurkiewicz, Zastępca Dyrektora w Departamencie Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Pan Paweł Dycht, Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. Maciej Siemiński, oraz delegaci parafii. Nowemu kapelanowi życzymy wielu łask Bożych i sukcesów na długie lata posługi w naszej wspólnocie.

Tekst i fot. Anna Kuna

Obchody 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów –
z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych
na terenach okupowanych przez ZSRR.     
Z tej okazji w Garnizonie Radom odbyły się uroczystości, które ze względu na panującą epidemię SARS CoV-2 i obowiązujące obostrzenia miały skromny wymiar. Aby oddać hołd pomordowanym, Pan Paweł DYCHT- zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON reprezentujący Sekretarza Stanu w MON Pana Wojciecha SKURKIEWICZA oraz Dowódca Garnizonu Radom płk pil. Maciej SIEMIŃSKI złożyli kwiaty pod tablicą wokół której posadzono 36 Dębów  Pamięci dla uhonorowania polskich oficerów i policjantów oraz jeńców wojennych zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze przez NKWD w 1940 roku, znajdującej się na skwerze przy ulicy Wernera i ul. Szarych Szeregów w Radomiu.     

Następnie o godzinie 11.00 delegacja złożyła  kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu oraz na grobie Pani Teresy DUSZYŃSKIEJ – prezes radomskiego stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej, która odeszła 25 grudnia 2020 roku.     


W uroczystościach udział wzięły służby mundurowe Garnizonu Radom, władze samorządowe oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich, a 42. Baza Lotnictwa Szkolnego wystawiła wartę honorową.      Uroczystości zakończyła msza święta w naszym kościele w intencji 22 tysięcy Polaków pomordowanych w blisko 30 obozach sowieckich.  

Tekst i fot. Anna KUNA

11. rocznica katastrofy samolotu Tu-154

10 kwietnia minęło 11 lat od katastrofy samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się
w Smoleńsku. W wypadku zginęło 96 osób, w tym para prezydencka Maria i Lech KACZYŃSCY,
a jedną z ofiar katastrofy był pochodzący z Radomia kpt. pil. Artur ZIĘTEK, członek załogi prezydenckiego tupolewa.

W tym roku, w związku z trwającą pandemią i wynikającymi z niej obostrzeniami uroczystości miały skromniejszy charakter. O godzinie 8.41 Pan Paweł DYCHT- zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON reprezentujący Sekretarza Stanu w MON Pana Wojciecha SKURKIEWICZA oraz Dowódca Garnizonu Radom płk pil. Maciej SIEMIŃSKI  złożyli kwiaty na grobie kpt. pil. Artura ZIĘTKA na cmentarzu komunalnym na Firleju, następnie o godzinie 9.00 poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marii i Lecha KACZYŃSKICH oraz pod tablicą upamiętniającą 96 ofiar katastrofy znajdującej się przy Urzędzie Miasta w Radomiu.

O godzinie 12.00 odbyła się uroczysta msza święta  w w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

W uroczystościach oprócz żołnierzy Garnizonu Radom oraz służb mundurowych udział wzięli parlamentarzyści,II wicewojewoda mazowiecki, prezydent miasta Radomia, radni Rady Miejskiej
w Radomiu oraz  przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Tekst i fot. Anna KUNA