105 rocznica bitwy Legionistów Józefa Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi

13.10 br., przy Pomniku – Mauzoleum Żołnierzy 1. Brygady Legionów Polskich odbyły się obchody upamiętniające bitwę Legionistów Józefa Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi, stoczonej 22-26.10. 1914 roku.

Główne obchody rozpoczęły się o godzinie 12.00 koncertem patriotycznym w wykonaniu Roberta GRUDNIA, następnie odbyła się polowa msza święta w intencji zmarłych i poległych legionistów, celebrowana przez ks. ppłk Kryspina RAKA – proboszcza Parafii Wojskowej w Radomiu, ks. kan. Stanisława DRĄGA i ks. kan. Bogdana PIWKO – proboszcza Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Bogucinie.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, Związek Piłsudczyków RP oddział Kraśnik oraz społeczność Gminy Garbatka – Letnisko.

Kultywując tradycję i pamięć tych, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, mjr Rafał ŁYŻWA odczytał Apel Pamięci, następnie Kompania Honorowa z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego oddała salwę honorową. Uwieńczeniem uroczystości, które uświetniła Orkiestra Wojskowa z Radomia, było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez poszczególne delegacje pod Mauzoleum.

Po uroczystościach, już po raz kolejny odbyła się wyjątkowa inscenizacja przypominająca heroiczną walkę oddziałów Legionów Polskich na polach wsi Brzustów. Była to próba jak najdokładniejszego odtworzenia wydarzeń z 22 – 26 października 1914 roku – starcia pod Laskami i Anielinem, tak zwanej operacji dęblińskiej – wzięły w niej udział między innymi członkowie 22. Pułku Ułanów Podkarpackich i “Stowarzyszenia Pamięć i Przyszłość” w Kozienicach.

Tekst i foto: Anna Kuna