1. ORel – Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości – Nowe Miasto nad Pilicą.

Dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Mieście nad Pilicą odbyły się uroczystości w których uczestniczyli żołnierze i pracownicy wojska 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego.
W dniu 11 listopada 2016 roku w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Mieście nad Pilicą odbyła się uroczystość patriotyczno – religijna.  Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej, którą odprawił gospodarz świątyni Ksiądz Dziekan Jan Widera wraz z O. Zdzisławem Tokarczykiem – Gwardianem Klasztoru Ojców Kapucynów. We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele Marszałka Senatu RP i Posłów na Sejm RP, Wicewojewoda, przedstawiciele powiatu, władze miasta i gminy, służby mundurowe, poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji z terenu Miasta i Gminy Nowego Miasto nad Pilicą, kombatanci walk o niepodległość, zaproszeni goście, młodzież oraz mieszkańcy Nowego Miasta nad Pilicą i okolic.

Po nabożeństwie kompania honorowa i poczet sztandarowy 1.ORel., towarzyszący im pododdziały Ochotniczej Straży Pożarnej i młodzieży z Niepublicznego Technikum Zawodowego, zaproszeni goście oraz liczne poczty sztandarowe, przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Dowódcy 1.ORel. płk. Andrzejowi KOZERZE meldunek złożył dowódca uroczystości ppłk Sławomir BUKOWSKI. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Pan Mariusz DZIUBA, który przywitał zaproszonych gości, a następnie głos zabrał Dowódca 1.ORel. płk Andrzej KOZERA. Zebrani wysłuchali Niepodległościowego Apelu Pamięci odczytanego przez mjr. Piotra STRUSKIEGO, po którym kompania honorowa oddała salwę dla uczczenia pamięci bohaterów poległych w walkach za wolność i niepodległość Ojczyzny.

W dalszej części obchodów nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz zapalenie przez Dowódcę 1.ORel płk. Andrzeja Kozerę znicza symbolizującego pamięć o wszystkich poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość zakończyła defilada.

 

Tekst: mjr Adam Grzebalski
Zdjęcia: Dariusz Wiśniewski